antropoloji.blogspot.com
antropoloji.blogspot.com üniversite ögrencilerince kurulmus, tamamen bilgi paylasımına yönelik ve hiç bir ticari çıkar saglamaya yönelik olmayan bir blogdur

antropoloji.blogspot.com was founded by university students, and for sharing information completely without any commercial interest to provide a platform
Lütfen arkadaş ekleyin.

Antropoloji konusunda kaynak bulmak çok zor olduğu için gerçek anlamda bilimsel bilgi içeren...

Posted by Gür Alp on 1 Haziran 2015 Pazartesi

5 Şubat 2012 Pazar

Robert CapaRobert Capa (d. 22 Ekim 1913, Budapeşte - ö. 25 Mayıs 1954, Vietnam), dünyaca ünlü bir savaş fotoğrafçısıdır. Asıl adı André Friedmandır.


1913 yılında Budapeşte'de Yahudi bir terzinin oğlu olarak doğdu. Özellikle İspanya İç Savaşı'nda yaptığı çalışmalar sonuncunda ünlü İngiliz dergisi Picture Post tarafından 1938 yılında dünyanın en ünlü savaş fotoğrafçısı ilan edilmiştir. Aynı savaşta çektiği, bir cumhuriyetçi askerin Cordoba cephesinde vurulduğu anı gösteren "ölüm anı" adlı fotoğrafı, bir savaş fotoğrafı ikonu haline gelmiştir.

Capa, II. Dünya Savaşı'nın en önemli safhalarından Normandiya Çıkarması'nda da Omaha sahiline, yani en zorlu ve tehlikeli alana çıkarma yapan ilk birlikleri görüntülemiştir.

1947 yılında Henri Cartier-Bresson, David Seymour ve George Rodger'la hala dünyanın en önemli fotoğraf ajansları arasında yer alan Magnum Photos'u kurmuşlardır.

Capa 1954 yılında Fransız işgalindeki Vietnam'ı görüntülerken, bir kara mayınına basarak hayatını kaybetmiştir.


Kaynak :
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/6/63/RobertCapabyGerdaTaro.jpg
http://tr.wikipedia.org/wiki/Robert_Capa

Robert Capa'nın bir fotoğrafı:

Ölüm Anı
The Falling Soldier (1936)-Robert Capa

Ölüm, en yalın haliyle herşeyin bittiği an. Eğer ölüm insan bedenine hızla girip yok eden bir kurşunsa, havaya fırlatıp atılan bir sigaranın yere düşüşünden daha hızlı son verecektir yaşamımıza. Eğer yaşadığımız hayatı bir amaç uğruna geçirdiysek yüzyıllık bir ömrün sonuna gelmişizdir ya da zaten zamanı harcamışsak ölüm belki de kısa yaşamımız için bir çare olacak olabilir.

Son yüzyılda herşeyini kaybeden ve tekrar tekrar bulan insalık geçen zamanla birlikte kendisine hayatını kolaylaştıracak konforlu bir yaşam sunarken, diğer yandan binlerce yıllık inançlarını  da bir bir toprağa gömüyordu. Ölümlerimiz bile saçmaydı. Artık kimse inançları uğrana savaşamayacak kadar inançsız ve ölemeyecek kadar cesaretsizdi.

Her ne sebeple olursa olsun varlığımızın son bulduğu bu noktada insan, ölümün yakaladığı bu asker için  zamanın o anda nasıl geçtiğini ve aklından geçen son şeylerin ne olduğunu merak ediyor. Bunu asla bilemeyecek olmamız üzücü.
 
Robert Capa'nın 1936 yılında çektiği The Falling Soldier olarak bilinen fotoğraf,
İspanyol İç Savaşı'nda ölen Federico Borrell García'nın son anına tanıklık ediyor.

Kaynak:

'' Eğer fotoğrafların yeterince iyi değilse, yeterince yakın değilsindir''

'' If the pictures are not good enough, you're not close enough''
Fotoğraflar

Hiç yorum yok: