antropoloji.blogspot.com
antropoloji.blogspot.com üniversite ögrencilerince kurulmus, tamamen bilgi paylasımına yönelik ve hiç bir ticari çıkar saglamaya yönelik olmayan bir blogdur

antropoloji.blogspot.com was founded by university students, and for sharing information completely without any commercial interest to provide a platform
Lütfen arkadaş ekleyin.

Antropoloji konusunda kaynak bulmak çok zor olduğu için gerçek anlamda bilimsel bilgi içeren...

Posted by Gür Alp on 1 Haziran 2015 Pazartesi

11 Temmuz 2012 Çarşamba

Lucien Lévy-Bruhl - Antropoloji Tarihi
Lucien Lévy-Bruhl : Fransız düşünür. İlkel halklar üzerindeki psikolojik araştırmaları, toplumsal düşünce sistemleri ile ilkel dinler ve mitolojinin içerdiği usdışı unsurların incelenmesinde antropolojiye yeni bir yaklaşım kazandırmıştır.
Lévy-Bruhl, yazmayı bilmeyen halkların bilenlerden nitelik olarak farklı bir düşünme biçimleri olduğunu ieri sürer; mantıklı ve tutarlı bir biçimde akıl yürütemezler, şiirsel ve mecazlarla düşünürler. Amerika’daki Lowie’den Almanya’daki Schmid’e kadar çağdaşları nerdeyse evrensel olarak çalışmalarını eleştirmiş olsalar de daha sonra ne kadar veriml olduğu kanıtlanacak bir analitik alanın çerçevesini kurmuştur.  Düşünme sistemlerinin karşılaştırmalı çalışması ve bu tür farklılıklarla ilgili kültürlerarası çeviri sorunları. Lévy-Bruhl’ün antropoloji dışına etkisi disiplinin kendisine olandan daha büyüktür. (1857-1939)

Kaynakça:

Prof. Dr. İzzet Duyar'ın Antropoloji Tarihi ders notları.
Antropolji Tarihi - Thomas Hylland Eriksen - Finn Sivert Nielsen / İletişim Yayınları
Özgür Ansiklopedi Wikipedia (bazı paragraflar)
Yukarıda adı geçen kaynaklar ve internetten araştırılmış ders notu olarak öğrencilere yardımcı olmak amacıyla derlenmiştir.
Her türlü hakkı ürün sahiplerine aittir.


Hiç yorum yok: