antropoloji.blogspot.com
antropoloji.blogspot.com üniversite ögrencilerince kurulmus, tamamen bilgi paylasımına yönelik ve hiç bir ticari çıkar saglamaya yönelik olmayan bir blogdur

antropoloji.blogspot.com was founded by university students, and for sharing information completely without any commercial interest to provide a platform
Lütfen arkadaş ekleyin.

Antropoloji konusunda kaynak bulmak çok zor olduğu için gerçek anlamda bilimsel bilgi içeren...

Posted by Gür Alp on 1 Haziran 2015 Pazartesi

25 Temmuz 2012 Çarşamba

Adım Adım Kazı Hikayesi

Alabama Archaeology: Excavation Steps


Arkeolojik Kazı Adımları
Archaeological Excavation Steps

1. Adım

Birinci adımda hedefi herhangi bir arkeolojik alanında olup olmadığını belirlemek için olan bir ilk araştırması gerçekleştirmektir. Bu, çeşitli yollardan gerçekleştirilebilir. Tek yönlü eserler için zemin tarama ya da bir yüzey incelemesi yapmaktır. Sürülmüş tarlalar genellikle eserlerin fark edilmesi en kolay yerlerdir. Eserler bir küme halinde birbirine yakın bulunursa, bu alan bir site olarak tespit edilebilir. Siteleri bulmak için başka bir yöntem toprağa gömülü nokta eserler için yaklaşık çapı 30 santimetre (bir kürek genişliği veya yaklaşık 1 ayak) genişliğinde çukurlar açmaktır. Alabama'da Alabama  Alabama Historical Commission kürek testleri eserlerin geri kazanılması için düşük potansiyeli olan alanlarda  60 metre aralıkla çukurlar acmalı, eser bulmak için yüksek potansiyeli olan alanlarda 30 metre aralıkla açılması gerektiğini önerir. Eserler bulundu, bunlar sayılır ve bunların yeri bir harita üzerinde işaretlenir. Eserler çok sayıda bulunursa alanlarda Arkeolojik Sit alanı olarak kabul edilebilir.

 
Bir yüzey taraması sırasında, John bir kalıntı  noktası bulmuştur.


During a surface collection, John has found a projectile point. Photograph courtesy of the Office of Archaeological Research, University of Alabama Museums.

Ellen toprakta tarama yaparken,
Myron bir kürekle kazarak sınama yapıyor.
 Myron is digging a shovel test while Ellen is screening the dirt.
Photograph courtesy of the Office of Archaeological Research, University of Alabama Museums.
Step 1.

The first step is to perform an initial survey in which the goal is to identify if any archaeological sites are in the area. This can be accomplished n several ways.
One way is to scan the ground for artifacts, or perform a surface inspection. Plowed fields are often the easiest places to spot artifacts. If a cluster of artifacts are found near one another, this could be identified as a site.
Another method to search for sites is to dig holes about 30 centimeters in diameter (the width of a shovel, or about 1 foot) in order to spot artifacts buried in the ground. In Alabama the Alabama Historical Commission recommends that shovel tests must be spaced 30 meters apart in areas with a high potential for uncovering artifacts and 60 meters in areas with a low potential for recovering artifacts.
When artifacts are found, they are counted and their location is marked on a map. Areas where lots of artifacts are found may be considered an archaeological site.


Diğer adımlara aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz


Kaynak:
http://bama.ua.edu/~alaarch/excavationsteps/exstep01.htm
http://bama.ua.edu/~alaarch/excavationsteps/exstep02.htm
http://bama.ua.edu/~alaarch/excavationsteps/exstep03.htm
http://bama.ua.edu/~alaarch/excavationsteps/exstep04.htm
http://bama.ua.edu/~alaarch/excavationsteps/exstep05.htm
http://bama.ua.edu/~alaarch/excavationsteps/exstep06.htm
http://bama.ua.edu/~alaarch/excavationsteps/exstep07.htm

Hiç yorum yok: